vente sok kutya betegszik meg, vagy pusztul el olyan fertz betegsgek miatt, amelyeket vakcinzssal tartsan meg lehetett volna elzni.
A fertz betegsgeket okoz vrusok s baktriumok nagyon elterjedtek a kutyk kztt. A nem oltott kutykra risi veszly leselkedik, hogy megbetegszenek s elpusztulnak parvovrus okozta blgyullads, szopornyica, fertz mjgyullads, leptospirosis vagy kennel khgs kvetkeztben.
Tny, hogy a fertz betegsgek esetben a megelzs a legfontosabb, hiszen szmos betegsg kvetkezmnyt gygykezelssel mr nem tudjuk megszntetni. Amikor a kutya mr megbetegedett, a tneteket slyos kltsgek rn valamennyire enyhteni lehet, de ez nem mindig jr sikerrel. A kutya vakcinzsa a tulajdonos felelssge, mivel a nem oltott kutyk fertzsi forrst jelentenek a tbbi kutya szmra is.
Hogyan mkdik a vakcina ?
A vakcinban tallhat gyengtett vagy ellt mikroorganizmus aktivlja a szervezet sajt vdelmi rendszert s ezltal a szervezetben vdanyagok, ellenanyagok kpzdst serkenti. Ezek az ellenanyagok vdik meg a fertz betegsgek ellen a kutyt. Ezt a vdelmet nevezzk immunitsnak.
A vakcinkrl
Az ltalunk hasznlt oltanyagok hatkony s biztos vdelmet nyjtanak a kvetkez betegsgekkel szemben:
szopornyica,
parvovrusos blgyullads,
coronavrusos blgyullads,
fertz mjgyullads,
leptospirosis,
kennel khgs.
SZOPORNYICA
A kutyk szopornyicja gyakran halllal vgzd megbetegeds, amely fleg fiatal kutykban s a nem vakcinzott llatokban fordul el.
Ha kutynk fertztt llattal tallkozik, a vrusokat bellegzssel kapja meg. Magas lz, a szem s az orr vladkozsa, szraz khgs s hasmens jellemzi a betegsget, melyet kiszrads, slycskkens s idegrendszeri tnetek kvethetnek. A szopornyica nagyon slyos megbetegeds, mivel kevs kutya li tl s maradand idegrendszeri elvltozsokat okoz.
PARVOVRUSOS BLGYULLADS
Haznkban a kutyk parvovrusok okozta megbetegedse az 1980-as vek elejn jelentkezett. A fiatal kutykra gyakran hallos megbetegeds gyorsan elterjedt az orszgban. A fertzs a beteg kutyval, vagy annak blsarval trtn rintkezs sorn terjed. A vrus tbb hnapig kpes a krnyezetben tllni. Ez azt jelenti, hogy cipnkkel s ms trgyakkal a laksba is be tudjuk a veszlyes vrusokat vinni. gy azok a kutyk is fertzsnek vannak kitve, melyeket csak a laksban tartunk s nem visznk utcra. A betegsg slyossga az letkortl fgg. A kutyk valamennyi letkorban fertzdhetnek, de a betegsg a fiatal kutykra sokszor hallos, mivel lzzal jr, vres, bzs hasmens slyos kiszradst eredmnyez. A parvovrus a blbolyhokat tmadja meg, gy azok nem tudnak jrakpzdni.
CORONAVRUSOS BLGYULLADS
A coronavrusok okozta blgyullads krokozja a vrosi kutya populciban nagyon elterjedt. Ha a coronavrusos fertzds a parvovrussal egyidben trtnik, a kutya blrendszere olyan slyosan krosodik, hogy az llat elpusztul.
FERTZ MJGYULLADS
A kutyk fertz mjgyulladsa nagyon raglyos vrusos megbetegeds. A betegsg fertztt kutykkal val rintkezs tjn terjed s slyos mjkrosodst okoz, de a vrus a lgzszerveket is megbetegti. A betegsg olyan slyos, hogy amikor megllaptsra kerl, a kutya gyakorlatilag menthetetlen. Ezrt nagyon fontos a betegsg ellen vdoltsokkal trtn vdekezs. A vdoltsok segtik a vrus elterjedsnek cskkentst a kutya populciban, mert a betegsget tllt kutyk a vrust tnetmentesen hordozzk, s gy nagy veszlyt jelentenek a nem oltott kutykra. Bvebb inf
LEPTOSPIROSIS
A leptospirosis olyan fertz betegsg, amely elsdlegesen a mjat s vesket krostja. A betegsg a fertztt kutyk vizeletvel trtn rintkezs sorn terjed, pldul fk trzsn, lmpaoszlopon maradt vizelettel. Slyos esetben a betegsg elhullssal jr, vagy slyos vesekrosods marad vissza, amely kvetkezmnyeknt az llat ksbb szintn elpusztul. A leptospirosis az emberre is nagyon veszlyes, ezrt igen fontos, hogy kutynkat vdoltssal vdjk a fertzs ellen.
KENNEL KHGS
A kennel khgs akkor jelentkezik, amikor tbb kutya van egytt, pldul tenyszetek, killtsok esetben. A khgssel jr lgti tnetek kialaktsban szmos krokoz vesz rszt, leggyakrabban a parainfluenza vrus, adenovrusok s a szopornyica vrusa is. A fertzds szraz, ers khgssel s orrfolyssal indul, azonban a krkpet egyb krokozk slyosbthatjk. Vdoltssal kutynkat a betegsgtl megvhatjuk.
A klykkutyk vdoltsa
A klykkutya alapimmunitsnak ltrehozshoz 7-8 hetes kortl kezdve valamennyi fertz betegsg ellen oltst kell kapnia. Hiszen az anytl a tejjel felvett ellenanyagok szintje egyre cskken. Ezek a vdoltsok a klykknl csak akkor hatkonyak, ha megismtlsre kerlnek, hogy a szervezet memria-sejtjei jl rgztsk azt. llatorvosa tjkoztatja nt a kutyus szmra szksges valamennyi oltsrl s arrl, hogy meddig nem rintkezhet ms kutykkal, azaz nem mehet ki utcra. Az llatorvos a vdoltsokat oltsi knyvbe rja be, hogy nyomon lehessen kvetni, milyen fertz betegsgek ellen vdett az llat. Ez nagyon fontos dokumentum, a ktelez veszettsgoltsokat is tartalmazza s killtsok, utazsok esetn az llat egszsgi llapotnak igazolsra szolgl.
Felntt kutyk vdoltsa
A klyk llatok alapoltsokkal szerzett vdettsge nem tart egsz letkn t. A vdoltsokat vente egyszer ismtelni kell, hogy a felntt biztosan vdett legyen a fertz betegsgek ellen. Az vi ismtl oltsok emlkeztetik, felfrisstik a kutya immunrendszert. Az ismtl oltsok azrt is fontosak, mert az llatorvos ellenrizni tudja kutynk egszsgi llapott.
Utazs a kutyval
A hatron trtn tlpshez a kutynak az egszsgrl szl hatsgi llatorvosi igazolsra s rvnyes oltsi knyvre van szksge. Az utols olts az utazs eltt legalbb kt httel trtnjen, mert a megfelel immunllapot kialaktshoz legalbb ennyi idre van szksg.
Mi a teend, ha a kutya klykkorban nem kapott oltsokat, vagy az
vi vdoltst nem kapta meg ?
Azonnal krdezze llatorvost, mert a fertz betegsgek krokozi nagyon elterjedtek a krnyezetben. Az oltsok elhagysa veszlyezteti kutyja s a tbbi kutya egszsgt !
A vdoltsok s a parazitk elleni kezels
A klyk llatok nagyon gyakran szletnek parazitkkal fertztten. Ha szervezetkben parazitk vannak, akkor az alapoltsokra nem tud megfelel immunvlasz kialakulni. A vakcink nagyobb vdelmet tudnak biztostani a parazitktl mentes klyk llatokban !
Orsfrgessg
A klykkutyk orsfreggel mr a mhen bell fertzdhetnek, majd a megszletst kveten a tejjel veszik fel a lrvkat.
A fregpetket az jszlttek felvehetik egyms, s anyjuk blsarbl is. Ezrt valamennyi jszltt klykkutyt potencilisan fertzttnek kell tekinteni. Az orsfreg az embert is megfertzi: az llat simogatsakor petk kerlhetnek a keznkre, sznkba. Az orsfrgek kisgyerekben a lrvavndorls sorn allergit, st vaksgot is okozhatnak ! Vdekezs: A klyk llatot 6 hetes korig kthetente kezeljk fregtelent pasztval, majd kezeljk fregtelent tablettval vagy brre cseppenthet (spot on) gygyszerekkel rendszeresen (negyedvente), mivel a felntt llatok a krnyezetbl brhol felvehetik a fregpetket, lrvkat.
Bolhssg
A bolhk irritljk a klyk llatokat, cspsk nyomn allergis brgyullads is kialakulhat, valamint egy haznkban igen elterjedt galandfrgessg (dipylidium) terjeszti is egyben. Elpuszttsuk nem elegend csak az llaton, mivel ott a bolha populci csupn 5%-a l kifejlett bolhaknt. A tbbi 95% az llat krnyezetben, fekvhelyn, a laksban, a sznyegben, mint pete, lrva s bb fejldsi alakokban tallhat. Vdekezs: Manapsg tbbfle modern ksztmny ll rendelkezsnkre a bolhk elleni hatkony vdekezsben (spray-k, cseppek, nyakrvek, stb.), melyek elpuszttjk a kifejlett bolht az llaton, meglik a petket s lrvkat az llat krnyezetben s akr tbb hnapig is megvdik kedvencnket az jrafertzdstl.
50%
Pete
35%
Lrva
10%
Bb
5%
Bolha
AZ EGYETLEN MEGOLDS KUTYNK S CSALDUNK
EGSZSGNEK BIZTOSTSHOZ
AZ VI RENDSZERES VDOLTSOK ALKALMAZSA !
Klikk! - Ahogy a kutyk szeretnek tanulni (kezdknek)
rta: Vmosi-Nagy Nra
A kutya tantsa a legjobb kzs programok egyike, ha a megfelel mdszert vlasztjuk hozz. A klikkerkpzssel kutynk szvesen tanul majd, hiszen motivcira, jutalmazsra pl s nem hasznl knyszert, vagy erszakot. A kzs feladatmegolds mlyti a kutya-gazda kapcsolatot s rnyaltabb teszi a kommunikcit kutynkkal. Fantasztikus kaland!
A knyv nagyon gyakorlatias, igyekszik az sszes vrhat esemnyre felkszteni a gazdt, ami a tants sorn elfordulhat, ezzel elrhetv tenni az otthoni, nll munkt. Az alapvet feladatokon kvl nhny mks trkk kivitelezst is megismerhetjk.
Kisllat-biztosts
Ngylb csaldtagjaink egyarnt jelentik szmunkra a szeretetet, hsget, trsasgot s vdelmet.
Az n hzi kedvence azonban ugyangy elkaphat betegsgeket, s trtnhetnek vele balesetek, mint nnel. Legyen sz fertzsekrl, balesetekrl vagy szervi megbetegedsekrl, az llatorvos segtsgt bizonyra n is idrl idre ignybe veszi, s ekkor a legutols dolog, amivel foglalkozni szeretne, a pnz. Kisllat-biztosts csomagjainkkal azonban megfelelen gondoskodhat hzi kedvencrl a kritikus helyzetekben.
Mieltt megktn a szerzdst, felttlenl tjkozdjon a biztostsi szablyzatban foglalt ktelezettsgeirl, s a kizrsokrl!